EN SAFARI 911?
I 90’erne kørte Porsche med i Paris-Dakar, men siden da har man ikke gjort så meget ud af at bygge offroad-versioner af 911-serien, men det er der heldigvis kommet en løsning på nu
Det kræver alligevel at tage en Porsche 911 og ombygge den til rallybil, men det er ikke desto mindre hvad de gode folk hos Kelly-Moss Road & Race har gjort, og så endda med en af de eftertragtede 964-modeller. Resultatet er en Porsche 911, der er klar til at modstå det hele, med tydelig inspiration fra den modeller som Porsche i sin tid kørte Paris-Dakar rally med.
BILER Superfast Ferrari
Det hele er yderst gennemført og udgangspunktet var en 911 af 964-generationen fra 1991. Den har fået en helt ny undervogn med forstærket affjedring, custombyggede Braid-fælge beklædt med Pirelli P-Zero rallydæk nogle ret solide kofangere for og bag med indbyggede LED-spots og et spil, så den kan trække sig ud af selv de største huller.
GADGETS Nokia relancerer 3310
Hvad bilen skal bruges til fortæller historien intet om, men den kunne godt ligne noget som var på vej mod et rally-raid af den mere seriøse slags. I 80’erne kørte Porsche selv med i Paris-Dakar med det der var forgængeren for 959, og altså en ombygget G-model, der kom før 964-serien.